Russell Crowe

Herec z Austrálskej rodiny, ktorý sa narodil 7. 4. 1964 vo Wellingtone. Vo veku štyroch rokov sa presťahovali s rodičmi do Sydney. Jeho rodičia síce neboli hercami (dedko však bol kameraman a za svoju prácu niekoľkokrát ocenený), ale ich práca ho k herectvu do istej miery priviedla. Jeho rodičia pracovali v cateringu a na mnohých televíznych a filmových projektoch sa ocitol spolu s nimi. Práve táto skutočnosť sa prejavila, keď sa v niekoľkých reklamách objavil už ako dieťa. Následne sa jeho herecká kariéra začala rozvíjať hraním hereckých úloh a stvárňovaním malých hrdinov – кредит без трудов договор.

Ako malý si zahral sirotu v televíznom seriály Spyforce. V roku 1980 v jeho kariére došlo k akejsi malej zmene a na Novom Zélande, kde sa aj spolu s rodičmi Russell vrátil, začal vystupovať ako spevák. Nie však len tak hocijaký spevák, ale spevák rockovej hudby. Vystupoval pod pseudonymom Russ le Roc a práve v roku 1980 mu vyšiel album s názvom I want be like a Marlon Brando. Od rocku sa dostal k muzikálu. Získal rolu v Pomáde a v Rocky Horror Show, odtiaľ už viedla cesta k jeho prvej ozajstnej filmovej role vo vedľajšej úlohe vo filme Krvavá prísaha. V rovnakom roku a teda v roku 1990 si zahral už aj hlavnú úlohu a to vo filme The Crossing. Jeho herecké výkony si všimol aj Austrálsky filmový inštitút a v roku 1991 ho zaň odmenili cenou. A to za herecké stvárnenie skinheda vo filme Romper Stomper.

Jeho herecké kvality očarili aj takú hereckú divu ako je Sharon Stone, a to natoľko, že sa zaň prihovorila a dostal rolu v americkom westerne Rýchlejší než smrť. V tomto filme si zahral kňaza, pištoľníka, ktorý je zamilovaný do Sharon Stone. Film síce nebol trhákom, ale Russell sa vďaka pôsobeniu v ňom dostal do povedomia divákov na americkom filmovom trhu. Ďalšie role sa len tak hrnuli. Ako je známe z jeho tvorby, je to veľmi tvárny herec, o čom nás presviedča stvárnením rôznych typov postáv. Napríklad postava Maximusa v historickej dráme Gladiátor, či schizofrenického matematika John Nahsa, ktorý získa Nobelovu cenu či dokonca rola seriózneho vedca vo filme Muž, ktorý vedel príliš veľa. Všetky jeho herecké počiny jasne dokazujú jeho širokospektrálnosť a univerzálnosť, aspoň čo sa týka hereckého kumštu. Na jeho obrovskej charizme a pôsobnosti neuberá ani fakt v jeho záľube vo whisky a v bitkách. Mnoho ráz už na svetlo sveta prekukla informácia o výbušnosti Russella Crowa, ktorý sa tým ani veľa ráz netajil.

Jeho ďalšou rozoberanou skutočnosťou je pretrvávajúca láska k rodnej Austrálii. Po jeho úspešných rokoch vo filme sa do svojej rodnej vlasti vrátil, aby sa oženil, usadil a splodil syna, kvôli ktorému sa vraj vzdal aj alkoholu. Dnes znovu natáča, ale z Austrálie sa nepresťahoval. Kvôli filmu sa necháva častokrát aj ostrihať, to však produkčné spoločnosti musia aj patrične zaplatiť, nakoľko sa necháva vždy strihať iba svojou kaderníčkou, ktorá musí mať vlastné ubytovanie. Jediná rola, ktorá mu vraj chýba do zbierky, a ktorú by si rád zahral, je rola vášnivej ženy – pkrediti.com, tú mu však nikto neponúkol. Je však veľmi pravdepodobné, že aj to by Russell Crowe zvládol s prehľadom.