Robert De Niro

Narodil sa v New Yorku 17. Augusta 1943, žil a vyrastal v tzv. talianskej štvrti. Meno dostal po otcovi, ktorý bol rovnako ako jeho matka maliarom. Jeho rodičia sa však vo veku Róbertových dvoch rokov rozviedli. Jeho herecké začiatky možno datovať už od jeho veku desiatich rokov, keď si zahral v školskom predstavení zbabelého leva v predstavení Čarodejníka z krajiny Oz. Ako šesťnástročný sa rozhodol opustiť školu a pripojil sa k zájazdovému divadlu. Pred filmovými kamerami sa ocitol v šesdesiatych rokoch minulého storočia. Zväčša sa jednalo o nízkorozpočtové filmy režiséra Briana De Palmy – BG. Na výslnie ho dostal film Krstný otec, v ktorom si za hlavnú úlohu v roku 1974 vyslúžil aj Oscara. Vo filmovej adaptácii románovej ságy sa bravúrne zhostil úlohy talianskeho prisťahovalca Vita Corleoneho. Od toho času sa Robert De Niro stal celosvetovo uznávaným hercom a s každou pribúdajúcou rolou jeho popularita stúpala. Na svojom konte má niekoľko desiatok filmov v hlavných aj vedľajších úlohách.

V roku 1976 sa prvý krát oženil s herečkou Diahnne Abbott a majú spolu syna Rafaela. Vydržali spolu 12 rokov a pre neprekonateľné rozdiely, ako to už Hollywoode býva, sa rozviedli. V roku 1997 sa však Robert De Niro znovu oženil a za manželku si vzal Grace Hithower a žijú spolu do dnes. V roku 1998 sa im narodil syn Elliot. Robert De Niro okrem nespočetného množstva filmov, za ktoré bol patrične ocenený či Oscarom, Oscarovými nomináciami, Zlatým glóbusom, v roku 1988 založil produkčnú spoločnosť a na jeho konto sa dostalo niekoľko filmov, ktoré režíroval a produkoval, samozrejme si v niektorých aj zahral. Produkčná spoločnosť, ktorú založil získala meno Productions Tribeca po jeho rodnej štvrti, rovnako ako aj reštaurácia, ktorú otvoril a vlastný filmový festival, ktorý založil.

Je zástancom Stanislavského metódy herectva, ktorá je založená v mimoriadnej príprave na rolu. Napríklad, keď sa pripravoval na rolu vo filme Taxi Driver, kde mu bola zverená úloha vietnamského veterána Travisa Bickla, citovo rozorvaného a frustrovaného, ktorý zásadne jedná na vlastnú päsť za cieľom očistiť spoločnosť od násilia, drog a prostitúcie, jazdil taxíkom po meste New Yorku po dobu asi piatich týždňov. Popri šoférovaní taxíka študoval aj poruchy ľudí, aby sa na svoje herecké stvárnenie dokonale pripravil. Pravdepodobne sa mu príprava na rolu vyplatila, pretože mu vyniesla nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon. Ďalšiu nomináciu, ktorú však už premenil na víťaznú, a tak získal Oscara, Zlatý glóbus a cenu Newyorských filmových kritikov, si zaslúžil za snímku Raging Bull, jeho dvorného režiséra Scorseseho. Jednalo sa o biografické stvárnenie boxeristu Jakea Lamottu, ktorý prechádza fyzickými a psychickými životnými zmenami. De Niro opäť, ako mnoho ráz predtým, pre svoju úlohu urobil maximum a jeho výkon je považovaný za najlepší herecký výkon všetkých čias. Pred natáčaním sa zúčastnil ozajstných boxerských zápasov, pričom dva z nich vyhral. Film bol ocenený aj za réžiu.

Pri Robertovi De Nirovi, máme pocit, že svoje herectvo jednoducho nehrá‚ že on ho proste žije. Jeho talent, profesionálna a excelentná príprava na náš filmový svet priniesla niekoľko neskutočných filmových skvostov. Vďaka Róbertovmu nadaniu sa stretávame s nadľudským hereckým stvárnením.